Summer reading

16. září 2016 v 19:13 |  Knihy
Hezký den Vám všem !!!


Dnes bych Vám chtěla trochu představit knihy, které momentálně čtu, tedy vlastně které jsem četla. Přes letní prázdniny toho bohužel nikdy moc nenačtu, protože jsem často na cestách a není na to tolik času. Asi to znáte. Za celé prázdniny jsem přečetla 4 knížky, ale v tomto článku se budu věnovat jen dvěma z nich. A to proto, že tyto dvě byly v angličtině. Obě jsem koupila ve Skotsku (kde jsem pracovala na farmě a můžete o tom čekat brzy článek) a obě byly extrémně levné. Každá stála pouze 1 libru! Samozřejmě, že se nejedná o nové knížky, ale jsou ve velmi zachovalém stavu.


A Summer Collection


Tato útlá knížka o cca 130 stranách je sbírka povídek - každá je od jiné autorky. Moc se mi líbilo, že to není jeden příběh, ale právě 8 samostatných povídek. Přesně něco, co jsem v tu chvíli potřebovala. Knížku jsem přečetla ještě když jsem byla ve Skotsku. Vždy, když jsem měla volnou chvilku a neměla co dělat, tak jsem si sedla (lehla) a přečetla si jednu povídku. Všechny povídky mají docela jednoduchou zápletku - jsou o vztazích (jak jinak). Hlavními hrdinkami jsou vždy ženy, pokaždé v jiném postavení - manželka, matka, svobodná, rozvedená atd. Děj povídek je zasazen do současné Anglie. Je to jednodušší čtení, ne moc složité na přemýšlení, přesně takové "letní čtení". Všechny povídky samozřejmě končily happy endem. (Nemám ráda knihy, které končí špatně.)

Co se týče náročnosti angličtiny, tak musím říct, že není náročná. Sice jsem nerozuměla všem slovíčkům, ale ty jsem prostě přeskakovala a pak si to domyslela. Neměla jsem problém, že bych nepochopila, o čem to je. Protože každá povídka byla od jiné autorky, tak i styl psaní se trochu lišil. Některé se mi četly líp (i děj byl lepší) a některé trochu hůř. Celkově jsem si všimla, že všechny autorky používají často frázová slovesa, které mi dělaly občas problém. (aspoň vím co mám zlepšovat :D)

Musím říct, že ani jednu autorku jsem neznala. Některé povídky mě ovšem hodně zaujaly a přemýšlím, že si přečtu i další knížky od těchto autorek. Před každou povídkou byla vždy stránka věnovaná dané autorce - takový krátký životopis a její nejznámější knihy. Níže na fotce můžete vidět jména všech autorek a schválně mi dejte vědět, jestli některou znáte.Cuban Heels - Emily Barr


Druhou knížku jsem si kupovala poslední den před odjezdem ze Skotska. Chtěla jsem něco na čtení na cestu. Nevěděla jsem ovšem co vybrat a tak jsem nakonec vybírala podle obálky. A tahle mě zaujala, takže jsem ji vzala aniž jsem tušila o jaký žánr se jedná. To jsem ještě nevěděla, jak úžasnou a skvělou knihu jsem vybrala!
Knížka má cca 280 stran hustě popsaného textu. Skládá ze z 34 kapitol a na začátku každé kapitoly je napsané, z pohledu jaké postavy to je psáno. Vlastně se tam střídají jen dvě postavy - protagonistka Maggie a druhá, asi nejdůležitější postava, Libby.
Myslela jsem si, že to bude takový klasický románek, ale to jsem se dost hodně spletla. Trošku Vám naznačím děj. :)

Hlavní hrdinka Maggie (28 let) se po rozchodu s přítelem rozhodne přestěhovat z Edinburghu do Brightonu, aby zde začala nový život, našla si novou práci a přátele. Jenomže se to nevyvíjí podle jejích představ - nemá žádné přátele a pracuje jako striptérka. I když jí to vydělává hodně peněz, tak tu práci nenávidí a stydí se za to. Své rodině píše ovšem pravý opak - jak se tady má skvěle. Její život nabere nový směr, když zjistí, že přes tenké stěny může slyšet, co si povídají sousedé vedle v bytě. Bydlí tam mladý manželský pár s malým miminkem. Poslouchat tuto rodinu se stane její pravidelnou činností a když se tak dozví, že odjíždějí bydlet na pár měsíců na Kubu, tak se s tím nemůže vyrovnat a odjede tam za nimi. Maggie by se Davidem a Libby chtěla spřátelit, zvláště s Libby - myslí si, že by mohly být skvělé kamarádky. Nastoupí na Kubě na stejný kurz španělštiny jako David (manžel Libby) a tím se k nim dostane a opravdu se spřátelí. Libby je ovšem trochu podezíravá k Maggie - připadá jí to jako hodně zvláštní náhoda, že se tady na Kubě potkala se svou sousedkou. Navíc jí Maggie připadá divná ještě i v něčem jiném, nikdy moc nemluví o sobě, o svém životě nebo o rodině. Na scénu přichází ještě jedna důležitá postava a tou je Yasmin, kamarádka Maggie. Yasmin pro ni udělala strašně moc a stále se o ni stará, ale Maggie to nevidí. Nemá ji ráda a nechápe, proč za ní přijela na Kubu. Myslí si, že chce všechno zničit. Zvláštní vystupování Maggie se nakonec vysvětlí tím, že se neumí vyrovnat se smrtí své sestry, která byla zavražděna, když Maggie bylo 9 let. Maggie se pak dostane do stavu, kdy začne ubližovat ostatním, pokusí se otrávit Libby, ukradne kubánské matce dítě a to proto, že v tom malém miminku vidí svou mrtvou sestru Grace. S Maggie to vypadá špatně, všichni si myslí, že zešílela, jen Yasmin se jí stále zastává a snaží se jí pomoct. Jak to nakonec dopadne Vám neprozradím, ale můžu Vám říct, že nakonec to skončí dobře.


Emily Barr je autorka, jejíž hlavní postavy se snaží své problémy vyřešit tím, že odcestují pryč. Nevím proč, ale tak trochu se s tím ztotožňuji. Možná proto se mi její příběh tak líbil. Líbilo se mi také to, že to dopadlo dobře (jak už víte, nemám ráda špatné konce). Další věc, která mě nadchla, byla ta, že se příběh z velké části odehrával na Kubě. Kuba je jeden z mých cestovatelských snů a proto se mi líbily i ty popisy prostředí.

Celý příběh se mi strašně dobře četl, měl velký spád a nikdy jsem nedokázala předvídat, co se stane. Neustále mě překvapoval a nemohla jsem přestat číst. Hlavní hrdinka zde nebyla vykreslena v tom nejlepším světle, takže jsem během knihy různě měnila názory na to, jakou postavu mám nejraději. Střídala jsem Maggie, Libby a Yasmin. Je to knížka, nad kterou jsem se docela i zamyslela. Rodina je zde vykreslena jako to, na co se vždy můžeme spolehnout, i když nám to tak někdy nepřipadá. Donutilo mě to zamyslet se trochu i nad svým životem a nad mými vztahy v rodině.

Knížku rozhodně doporučuji k přečtení. Já sama se chystám přečíst další knihy od Emily Barr. Autorka zatím napsala 13 knih a další jsou na cestě. Cuban Heels je jako druhá v pořadí, vyšla v roce 2004. Trochu je zde sice problém s dostupností knih - v češtině je rozhodně nenajdete a na českých e-shopech taky ne. Mě to ovšem nevadí, já je chci číst v angličtině a na Ebay jsem si je už našla za celkem normální cenu.


Tak to byly moje letní anglické knížky. Obě se mi líbily, ale z té druhé jsem nadšená tedy mnohem více. Asi jsem si našla oblíbenou autorku.
A co vy a anglické knížky? Čtete, nebo dáváte přednost češtině?
Mějte se krásně a těším se u dalšího článku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama