Cíl: Naučit se Vltavu

31. srpna 2016 v 10:13 |  Music
Přeji pohodový den Vám všem!


To, že miluji klavírní hudbu, už všichni víte. Mám v přehrávači dokonce jednu složku "Piano Music" a tam mám spousty skladeb, jak moderních, tak těch klasických. A když si je tak občas poslouchám, ta si říkám "Tohle se musím naučit" nebo "Na tohle si musím najít noty". Samé "musím", jenže nikdy to pořádně nedotáhnu do konce. Možná si noty najdu, ale když zjistím, že skladba je trošku těžšího rázu a nenaučím se ji za jeden den, tak ji pokaždé po čase odkládám - nedodělanou. Samotnou mě to štve, protože takhle jsem se zasekla na jedné úrovni a nijak se nezlepšovala. Tohle stagnující období trvalo asi rok. Ale doufám, že teď je u konce, protože jsem se rozhodla znova začít chodit na hodiny klavíru (i když jsem chodila do ZUŠ 12 let). Potřebuju někoho, kdo by mě vedl, nutil cvičit denně, motivoval a tím pádem mě posouval zase o něco výš.


Zkusila jsem si sama, že samouk to nikdy nedotáhne tak daleko jako ten, kdo má učitele (dobrého učitele).

Sice jsem se za ten rok naučila spoustu nových skladeb, ale většinou se jednalo o populární hudbu v nějaké lehčí úpravě, takže co se týče náročnosti skladeb, tak jsem docela klesla. Naučila jsem se jen jednu, která by se dala považovat za složitější na techniku. Ale to je strašně málo, oproti předchozím letem. Důvod? Prostě jsem to nepotřebovala - žádné zkoušky, žádné koncerty. Pokud jsem někdy hrála na veřejnosti, tak jsem vybrala něco staršího a nebo jsem vytvořila repertoár z modernějších a známějších skladeb. Lidé chtějí slyšet to, co je známé a už neví, že se jedná o dosti primitivní skladby. Lidé, kteří se hudbě nevěnují nějak více, to ani nepoznají, že se jedná o lehoučké skladby, jim to přijde prostě krásné. Typickým příkladem je skladba Pro Elišku. Jenže mezi námi hudebníky se to vnímá trochu jinak. Ale to už zase povídám trochu o něčem jiném.

Takže zpátky k tématu článku. A tím je Vltava. Nejznámější skladba z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany. Myslím, že ji nemusím nějak dál představovat. Možná bych ještě řekla to, že samotná Vltava se skládá ze 7 částí. Takže se jedná už o rozsáhlejší dílo. Vždycky jsem měla tuto skladbu ráda, je známá, ale přitom ne každý ji umí. Je to národní skladba a je to takový evergreen, bude se vždycky líbit.

Sehnat noty na Vltavu ovšem nebylo zas tak lehké. Ptala jsem se mé učitelky klavíru a i té to trvalo celkem dlouho, než mi je sehnala. Vltava má totiž spoustu provedení pro různé nástroje, nebo dua, tria atd. Já jsem chtěla čistě klavírní úpravu. Po delší době (asi 3 měsíce) se mi noty na Vltavu konečně dostaly do rukou. Je to sice lehčí úprava, ale skladba je zase náročnější ve své délce, je to na cca 25 stran. (jsou tam i obrázky :D) Moje učitelka mi tuto verzi sama doporučila a já jí věřím, že mě to posune dál a že i s touhle lehčí verzí budu mít úspěch. Navíc se to budu učit pod jejím dohledem, takže věřím, že tentokrát to dotáhnu do konce. Dala jsem si limit a to jsou Vánoce. Do Vánoc chci umět celou Vltavu tak, abych ji kdykoliv mohla jít a zahrát ji na koncertě. Zjistila jsem, že si musím dávat nějaké cíle "do kdy se to chci naučit". Nutí mě to tak cvičit častěji.

Před Vánocemi tedy můžete očekávat článek o tom, jak se mi to povedlo (nebo nepovedlo). Vltava nebude ovšem jediná skladba, kterou se za ty měsíce hodlám naučit. Bude jich samozřejmě víc, ale Vltava je takový větší cíl. Jak se ji jednou naučím, tak už ji budu hrát pořád, protože přesně tahle skladba patří do skupiny "oblíbené a známé", takže ji budu moci vytáhnout u jakékoli příležitosti.

Mějte se tedy krásně a já se budu těšit u dalšího článku.

PS. Pokud je mezi Vámi někdo, kdo by si chtěl také zkusit zahrát Vltavu na klavír, tak mi napište na můj mail (TheAnca@seznam.cz) a já vám pošlu noty. Mám je celé naskenované v Pdf formátu. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama