7 TIPŮ JAK SE UČIT EFEKTIVNĚJI

14. listopadu 2015 v 19:20 |  Ostatní
Přeji krásný den Vám všem!


Hlásím se opět s dalším článkem, poslední dobou toho moc nepřibývalo, tak to teď doháním. Mám prostě své období, kdy mám nemám chuť psát a naopak kdy mám chuť psát. Teď je zrovna to druhé. :D Dnes jsem si pro Vás připravila článek týkající se školy a studování obecně. Vycházím z vlastních zkušeností, protože sama mám někdy problém přinutit se k učení a vnímat co, se učím, tak aby mi v hlavě potom něco zbylo.


Jsem první rok na VŠ a hodně pociťuji změnu systému ve studiu. Dlouhou dobu se nic neděje, jen chodíte na přednášky a semináře, a pak se po Vás najednou chce několik seminárek a učení se na zkoušky. Možná to znáte z vlastních zkušeností (a nejen z VŠ, je to třeba i o učení se na maturitu). Když přijde ten čas, kdy si uvědomíte, že už byste se měli opravdu učit, hodně studentů to ještě více znervózní a jsou z toho roztržití, protože se do toho prostě nedokážou dostat. Neumí se přinutit k učení, dostat se do takové studijní nálady. Důvod je jednoduchý. Řekněme si to na rovinu, učení není moc zábavná činnost a čekání na ten správný okamžik a stálé odkládání začátku může vést k prokrastinaci. Což může mít celkem špatné následky - špatné známky, nezvládnutí testu, zápočtu nebo dokonce úplný neúspěch a tudíž neudělání zkoušky/maturity. Což Vám moc na štěstí nepřidá. Existuje ovšem mnoho věcí, které můžete dělat a které Vám pomohou studovat více efektivně. Připravila jsem si pro Vás několik příkladů, jak se dostat to té studijní nálady.

1.ZJISTĚTE, CO VÁS ROZPTYLUJE OD UČENÍ
Jedna z prvních věcí, které byste měli udělat, pokud chcete studovat efektivněji, je snaha o odstranění věcí, které Vám stojí v cestě. Jednoduše si vezměte papír a napište si seznam věcí, které Vás rozptylují od učení. V mém případě to je například puštěný počítač vedle na stole, další nepotřebné věci, které mi leží na stole (například knížky), hlasitá puštěná hudba, zima v pokoji, nebo naopak moc teplo, málo světla (z čehož jsem unavená), hlad. Každý může mít jiný seznam, zde jsem uvedla jen příklady. Když si uvědomíte, co Vás rozptyluje, tak to pak jednoduše odstraňte. Vypněte ten notebook a schovejte do skříně, ať na něj nevidíte!

2. NAJDĚTE SI PĚKNÉ MÍSTO PRO UČENÍ
Jestli chcete být více produktivní při učení, najděte si pěkné místo, nejlépe nějaký otevřený prostor s velkým oknem, kde proniká dost slunečního světla. Nejspíše to bude Váš pokoj, ale nemusí to tak samozřejmě být. Důležité je, aby to místo bylo čisté, uklizené, dobře osvětlené a dobře větrané. Stačí nějaký koutek v pokojíčku, který bude sloužit vašim studijním účelům. Opravdu Vám to pomůže s učením, hned budete mít více energie do učení. Důležité je také to místo neměnit, mít stálé místo pro učení je lepší.

3. UKLIĎTE SI VÁŠ PRACOVNÍ STŮL
Tento bod jsem zde již zmiňovala, ale přikládám mu velkou důležitost, a proto ho dávám i jako samostatný bod. Místo (resp.stůl) na kterém se hodláte učit, si opravdu ukliďte. Čistý a zorganizovaný pracovní stůl Vám pomůže se více zaměřit na učení. Prostě se zbavte všech nepotřebných věcí, které na stole máte. Nechte tam jen ty, které souvisí s učením.

4. UJISTĚTE SE, ŽE MÁTE DOST ČASU NA STUDIUM
Abyste mohli studovat více efektivně, potřebujete dostatek času. Neodkládejte věci na poslední chvíli! Vytvořte si studijní plán/rozvrh a řiďte se podle něj každý den, dokud si na to nezvyknete a nebude Vám to připadat samozřejmé. Každý den si prostě udělejte plán na den následující - co chcete ten den udělat. Když to budete dodržovat, budete schopni se více zaměřit na věci, které se potřebujete naučit.

5. BUĎTE SOUTĚŽIVÍ
Jestli se chcete dostat do učící se nálady rychleji, zkuste být více soutěživí. Porovnávejte své studijní výsledky s ostatními studenty. Samozřejmě jim to nemusíte říkat, aby si o Vás nezačali myslet, že chcete být nejlepší. Ale jen pro sebe. Pak si stanovte cíl, že třeba při další písemce budu mít stejnou/lepší známku než ten a ten. Jednoduše využívejte výsledky druhých jako výzvu pro Vás.

6. ZAČNĚTE S TÍM LEHČÍM A ČASOVĚ MÉNĚ NÁROČNĚJŠÍM
Jestliže se pustíte do učení nějakého velmi těžkého předmětu, který obsahuje velké množství informací k naučení, učení se Vám dozajista rychle znechutí. Abyste se dokázali soustředit a učit se delší dobu najednou, začněte s něčím méně náročnějším. Můžete pak sami sebe přesvědčovat, že jste udělali dobrý pokrok v krátkém čase. Jednoduše uvidíte, že už máte něco hotovo a to Vás motivuje k dalšímu snažení.

7. ZAMĚŘTE SE NA SVÉ CÍLE
Stále si připomínejte důvody, proč to všechno děláte, proč se učíte. Neděláte to přece bezdůvodně. připomínejte si své cíle - př. když udělám tuto zkoušku/maturitu, tak pak budu moct.... (a to si už doplňte sami).

Na závěr
Abych to tedy shrnula. Když chcete studovat více efektivně, snažte se odstranit všechny rozptylující věci, vyhněte se prokrastinaci, najděte si motivaci k učení. Samozřejmě také nezapomínejte na dostatek spánku a jídla. A když se Vám něco povede, nezapomeňte se odměnit. :)

To by bylo ode mě pro dnešek vše. Určitě mi dejte vědět, jak jste na tom vy s učením. A pokud máte další tipy, tak sem s nimi. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kakadyla kakadyla | Web | 27. listopadu 2015 v 19:45 | Reagovat

Jsem na základce a už teď nestíhám :D. Ale určitě mi tento článek pomůže. Děkuji za typy! :)

2 myfairfavourite myfairfavourite | Web | 25. srpna 2016 v 10:27 | Reagovat

Báječný článek, jsem na druhém stupni a díky tobě se snad začnu víc učit.:) Jeden můj tip: dělej, jako bys někoho učila!:D (Někomu se zdám jako debil, když se takhle učím, ale funguje mi to.:)) Třeba zeměpis: Takže dneska se budeme učit o tom a tom, nejvyšší hora je ta a ta, a tak.:) Hlavně se tak uč, když tě nikdo nevidí, jinak budeš za debila.:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama