ZAČÁTKY S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

15. září 2015 v 14:00 |  Kosmetika
Zdravím všechny a přeji krásný den!


Dnešní článek budu věnovat, jak už z názvu poznáte, kontaktním čočkám, resp. hlavně těm začátkům. Já sama jsem čočky začala nosit asi před týdnem, tudíž se také stále řadím mezi začátečníky. Chtěla bych Vám dnes předat pár tipů, které se Vám budou hodit, pokud se taky trochu zajímáte o kontaktní čočky. Snažila jsem se dát dohromady všechny důležité informace, které se týkají nošení čoček, od vysvětlení druhů čoček, nalezení specialisty, až po konečné nakupování.


CO JE TO KONTAKTNÍ ČOČKA
Co je to kontaktní čočka myslím všichni víme. Je to výborný vynález, který zastupuje nošení brýlí. Oproti brýlím mají čočky jisté výhody - neomezují člověka tak jako brýle, jsou pohodlné, umožňují vykonávání mnoha aktivit. Navíc na první pohled nepoznáte, že člověk čočky nosí.

DRUHY ČOČEK
Čočky můžeme dělit do několika kategorií.
 • podle účelu použití - korekční, kosmetické(barevné), terapeutické
 • podle materiálu - hydrogel, silikonhydrogel, tvdré čočky
 • podle doby použití - jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, roční
Nejvíce kupované jsou samozřejmě ty korekční na klasické oční vady jako je krátkozrakost a dalekozrakost. Čočky však dokážou korigovat i jiné oční vady. Nejvíce populární je materiál silikonhydrogel, protože tyto čočky jsou z velké části tvořeny vodou a mají velkou propustnost pro kyslík → a proto jsou velmi příjemné na nošení. Co se týče doby použití, tak nejprodávanější jsou měsíční - možná i proto, že ve výsledku vyjdou nejlevněji.

POVĚRY SPOJENÉ S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI
Spouta lidí, kteří nikdy neměli čočky, si mylně myslí o čočkách věci, které nejsou pravda, i když se tak zdají. (Sama jsem si to taky předtím zčásti myslela). Tady je pár pověr, které o čočkách kolují.

 • Čočka je z tvrdého materiálu a je v oku nepohodlná - tak tomu možná bylo, když se s čočkami začínalo. Dnes jsou čočky jemné na dotek, i v oku. Představte si čočku asi jako velmi jemný plátek želé. Při nošení je vůbec necítíte.
 • Je obtížné si nasadit čočku do oka a bolí to - zpočátku to může dělat problémy, to ano, ale po pár dnech (u mě to byly asi 3) si na to člověk zvykne a jde mi to mnohem lehčeji. Nasazování vůbec nebolí, a po čase zmizí i ten nepříjemný pocit, že si něco dáváte do oka.
 • Péče o kontaktní čočky je náročná - tady záleží na typu čoček. Pokud používáte jednodenní, tak je jednoduše večer vyhodíte a ráno si vezmete nový pár - tudíž se o ně nemusíte vůbec starat. Co se týče např.těch měsíčních, tak ty každý večer opláchete ve speciálním roztoku a poté je necháte v tom samém roztoku v pouzdře ještě přes noc. Je to opravdu jednoduché a zabere to asi 5 minut.
 • Čočka se v oku může ztratit, dostat se za oko - To se nestane, protože čočka se vždy vycentruje na střed oka, kolem duhovky. Za oko se dostat nemůže, protože v oku je jakási tenká blána, která tomu zamezuje.
 • Čočka mi může při více pohybové aktivitě vypadnout - pokud jsou čočky správně nasazené, tak se to také nemůže stát. Navíc jsou vrobené z takového materiálu, že přilnou k oku a jen tak a nimi něco nehne.
 • Kontaktní čočky nejsou pro každého - omyl! Čočky může nosit úplně každý, nezáleží na věku. Akorát se to nedoporučuje úplně malým dětem, protože jim se oko vyvíjí (roste). Vlastně to je možné, ale pod přísnějším dohledem lékaře.
 • Čočky jsou příliš drahé - neřekla bych. Na internetových eshpopech můžete nakoupit velmi levně, mnohem levněji než u optika. Balíček měsíčních čoček, po 6ks, seženete do 500 Kč. Pokud potřebujete 2 (každé oko - jiná dioptrie), tak to je 1000 + 150 Kč roztok s obsahem 360 ml. Když si to vše spočítáte, tak takovéto čočky vás v průměru na den vyjdou asi na 7 Kč, což rozhodně není moc.

POSTUP PŘI POŘIZOVÁNÍ KONTAKTNÍCH ČOČEK
Není to tak jednoduché, jak se zdá. Nemůžete si prostě koupit kostaktní čočky jen tak, i dkyž znáte své dioptrie. Na čočkách budete mít pravděpodobně jiné dioptrie než na brýlích. (menší - to proto, že máte čočku přímo na oku). Když se rozhodnete pro koupi čoček, počítejte, že je dostanete tak do dvou týdnů. Předtím musíte ještě projít vyšetřením. Sepsala jsem pár bodů, jak postupovat při pořizování čoček.

 • Najděte si odborníka - nošení čoček předchází vyšetření, první nasazení čoček a zaučenív péči o ně. Každý, kdo nosí brýle má svého očního lékaře, za kterým může zajít. Lepší je ovšem zajít za optomerisou (specialista, který se zaměřuje na přední část oka a aplikaci kontaktních čoček). Doporučuji se objednat spíše k optomeristovi, protože ten si na vás najde více času, bude se Vám věnovat, nebudete čekat dlouho v čekárně.
 • Kde najít optomeristu - nejjednodušší způsob je hledat přes internet v MAPĚ SPECIALSTŮ - jsou zde zapsané optomeristé, kontaktologové a oční lékaři z celé ČR. Jednoduše si najdete toho nejbližšího.
 • Co obnáší vyšetření - specialista Vám nejprve změří zrak a další paramterty, které potřebuje k aplikaci čoček (není to nic nepříjemného či bolestivého). Dále s Vámi probere, jaké čočky by pro Vás byly nejvhodnější (většinou se však hned ze začátku zeptá, který druh byste chtěli). Pokud má čočky s vašimi dioptriemi v ordinaci, může se hned přejít k aplikaci. Pokud ne, tak Vám zkušební pár objedná.
 • První aplikace čoček - probíhá u optomeristy. Naučí Vás, jak ji nasazovat, vyndávat, pečovat o ně. Naučí Vás, jak správně používat roztok. Dále Vám ještě změří mikroskopicky posazení čoček na oku. Počítejte, že to první nandávání zabere více času (já jsem tam strávila asi 1,5 hodiny). Za toto všechno - vyšetření, konzultace, zaučení, zkušební pár - se většinou platí poplatek 500 Kč.
 • Kde koupit čočky - když Vám zkušební pár sedí a vše je v pořádku, tak už zbývá jen koupit si čočky. Samozřejmě, že ještě můžete nosit ten zkušební pár (pokud máte např.měsíční). Čočky můžete koupit u svého specialisty, ale na internetu je sežetene daleko levněji. Teď, když víte všechny své parametry, tak Vám v nákupu nic nebrání. Velmi oblíbený eshop je VašeČočky - kde mají dobrý bonusový program.
 • Kontrola po půl roce - Když nosíte kontaktní čočky, měli byste chodit na pravidelné kontroly 2x ročně. Je to jistější, protože problémy se občas také vyskytnou. Nejčastěji je to nějaká alergie, která omezuje používání čoček, nebo problémy vznilké nesprávným používáním čoček (hlavně té hygieny) - např. infekce.

ZÁVĚREM ANEB MOJE ZKUŠENOST
Používám čočky asi týden, zatím mám zkušební pár. Používám měsíční čočky značky Biofinity, které jsou silikonhydrogelové a patří k nejprodávanějším čočkám. Mají velkou propustnost pro kyslík, jsou velmi jemé a z velké části tvořené vodou. Tyto čočky vyhovují snad každému (slova mého doktora). Co se týče dioptrií, tak na levém oku mám -6 a na pravém -7. Zde můžete vidět, že i s většími dioptriemi nošení čoček není problém. Navíc mám pocit, že s čočkami vidím ještě lépe než s brýlemi, ostřeji. A to mám na čočkách menší dioptrie než na brýlích (tam mám -6,5 a -7,5). Čočky jsou velmi pohodlné, vůbec je v oku necítím. Měla jsem je na sobě asi 15 hodin hned druhý den a nevšimla jsem si žádného problému. Za mě vřele doporučuji. A nejen tuto značku, ale čočky celkově. Je to příjemná změna, ze které jsem nadšená.

Toť ode me dnes vše. Určitě mi napište, jestli také nosíte čočky, popř. jaké. Pokud máte nějaké tipy na eshopy, jiné značky čoček, či roztoků, tak mi také dejte vědět. Jsem přece jen začátečník a možná, že vyzkouším i něco jiného než Biofinity. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 barlie barlie | Web | 16. září 2015 v 21:10 | Reagovat

Vím, že si na to člověk zvykne, ale já bych se to fakt bála dávat do oka :D
A na někom se mi brýle i docela líbí :)

2 Lenuš Lenuš | Web | 17. září 2015 v 9:08 | Reagovat

Taky jsem ze začátku měla problémy s nasazováním, ale na to si člověk brzo zvykne :)

3 Betty Betty | E-mail | Web | 18. září 2015 v 18:40 | Reagovat

Já už jsem zvyklá na brýle a vůbec mi nevadí. Ale o očkách jsem také uvažovala. Nějak si stále neumím představit vyndávání, jak se to dělá? :)

4 Aňa Aňa | Web | 20. září 2015 v 11:17 | Reagovat

[1]: Taky se mi někdy brýle líbí víc. :-) Když jsem přecházely na čočky, tak mi také pár lidí řeklo, že i s brýlemi mi to slušelo.

[2]: Přesně, souhlasím s tebou. Teď už se mi to povede vždy napoprvé :D

[3]: Vyndávání je trochu těžší, alespoň pro mě. Člověk si musí totiž do toho oka fakt šáhnout a setřít tu čočku z oka. Pro mě je to víc nepříjemnější než když si je nasazuji. Ale už jsem si zvykla a vím, jak to udělat aby to šlo rychle. :-)

5 Liz Liz | E-mail | Web | 22. září 2015 v 23:39 | Reagovat

Máš to úžasně napsaný! :D I když nesouhlasím s jednou věcí, kterou je, že se čočka nemůže dostat za oko..Jedna má kamarádka se o takové situace opravdu dostala a nemůžu si vzpomenout, jak jí tu čočku vyndali, ale předpokládám, že to dělal buď nějaký specialista na oči nebo byla rovnou na operaci. To jen tak pro postrašení :D
Brýle nosím už pár dlouhých let a čočky bych moc chtěla vyzkoušet! Hodily by se třeba při nošení slunečních brýlí, no vážně, který debil nosí dvoje brýlí na sobě? :D Vždycky mi to však zakazovali rodiče, ale starší sestře to povolili, takže budu asi čekat do té doby než budu stejně stará jako ona, když jí to povolili a konečně je třeba vyzkouším :D Taky ale mám i strach z toho, že budu vypadat divně bez brýlí. Hodně lidí mi říká, že brýle ke mně prostě jdou..bez nich prý vypadám divně, takže bych si je potřebovala vzít spíš na zkoušku :D

6 Aňa Aňa | Web | 25. září 2015 v 11:21 | Reagovat

[5]: Tyjoo, tak to slyším prvně, že se to někomu stalo. Neumím si představit, jak se to mohlo stát! Ale  souhlasím s tebou, výjimky se vždycky najdou. Já jsem si taky myslela, že budu vypadat divně bez brýlí (před tím jsem se nosila asi 10 let), ale divně jsem si připadala asi jen první 2 dny, pak mi to přišlo už normální. :-) Jinak jsem měla i stejný problém s rodiči, nechtěli mi je koupit, tak jsem si je koupila sama za peníze z brigády :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama