MATURITNÍ ROČNÍK - RADY A TIPY

3. září 2015 v 20:10 |  Z mého života
Krásný den Vám všem!


Škola se pomalu rozjíždí (teda jak pro koho, pro mě ještě ne :D) a tak mě napadlo, že by to chtělo nějaký školní článek. Ne, nepřišla jsem se Vám tady vysmívat, že Vy musíte do školy zatímco já mám ještě prázdniny. Navíc já už si taky zařizuji věci na VŠ, takže zas takové volno nemám. Ale dost už o mě. Protože jsem minulý rok maturovala, tak bych Vám chtěla předat tipy, jak přežít celý ten čtvrťák. To znamená, že tento článek se bude hodit především letošním maturantům. Ale i ostatní se můžou jistě přiučit něco nového.


Tipů a rad ohledně učení, materiálů k učení, stylu učení na maturitu je mnoho. A proto bych to vše chtěla rozdělit, ať v tom není chaos. Nejspíše to rozdělím i na více článků. Dnešní první článek bych ráda věnovala tomu, co vás všechno zhruba čeká v maturitním ročníku.


Pokud právě začínáte maturitní ročník, tak se připravte, že budete mít na vše málo času a nebudete stíhat. I když možná ty začátky nebudou tak hrozné. Ale věřte mi, že do pár měsíců se to rozjede. Učitelé na Vás budou tlačit, ať se učíte maturitní otázky, ale zároveň ať zvládáte probírané učivo. A to se opravdu nedá. To Vás donutí k tomu, abyste se na některé (pro vás nepotřebné) předměty tak trochu vykašlali. Soustřeďte se hlavně na vaše maturitní předměty. Neříkám, že ty ostatní máte úplně vypustit, ale spokojte se, že prostě budete mít nich o stupeň horší známku - třeba.


V maturitním ročníku je dobré rozlišovat první a druhé pololetí trochu výrazněji. Od druhého pololetí se totiž většinou celý přístup k učení trochu změní. Ale to se předbíhám. Nejprve první pololetí. Od září do cca února/března budete ještě normálně probírat dané látky. Většina učitelů se snaží to vše stihnout co nejdřív. Proto počítejte s rychlejším tempem. To, co jste normálně probrali za 10 měsíců, teď proberete za 6 - 7. Bude toho na Vás víc, to ano, ale pochopte, že to je tak opravdu lepší. Potom budete mít více času opakovat maturitní otázky.


Ve čtvrťáku na Vás bude větší tlak a to nejen ohledně učení. Maturitní ročník je speciální i tím, že jako třída budete mít hodně práce s věcmi jako je stužkovák, poslední zvonění, tablo, maturitní večírek, dárky pro učitele atd. To znamená, že se na to, všem budete muset domluvit a tím pádem obětovat nějaký ten svůj volný čas k tomu. Čekejte, že to některé bude štvát, že někteří budou protivní, možná budete mít problémy se domluvit. Zvláště pokud jste velká třída (vím, o čem mluvím, nás bylo 34).


Jak jsem se zmiňovala v předchozím odstavci stužkováku a dalších akcích, tak to vše samozřejmě něco stojí. Počítejte tedy s tím, že tento rok vrazíte do školy o dost víc peněz. Holky si možná budou chtít koupit šaty na maturitní večírek, dárky pro učitele taky nejsou nejlevnější. Dost finančně náročné může být i tvorba tabla. Pokud si zaplatíte profesionálního fotografa, k tomu nějakou stylistku a kosmetičku a půjdete se fotit do ateliéru, tak to se vám taky prodraží.


Někdy v průběhu prosince budete muset odevzdat přihlášku k maturitě. Možná, že se to změní a bude se to odevzdávat třeba dřív nebo později. Důležité je ale to, že pokud ještě nevíte z čeho maturovat, tak byste si to měli vybrat co nejdříve. Zvážit všechna pro a proti. Dost lidí často váhá nad tím, zda si dát jako druhý státní předmět (první je samo sebou čeština) angličtinu nebo matematiku. Obojí má své výhody. Možná o tom napíšu samostatný článek, protože to je na trochu dýl.


Kromě přihlášek k maturitě budete muset také odevzdávat seznam povinné četby k vaší maturitě (myslím, že se to odevzdává někdy v březnu). Zde máte určitou volnost a to tím, že si ty knížky můžete vybrat. Samozřejmě, že musíte splňovat nějaké limity - mít určitý počet děl z české a světové literatury, z 19. a 20. století, poezie, próza, drama atd. Ale i přesto si myslím, že je to skvělé, protože tady si to vše můžete připravit. Když se Vám nelíbí dílo např. Babička od Němcové, tak si ho tam prostě dávat nemusíte. Dáte si tam knížky, o kterých se Vám dobře mluví. Když už tedy máte tu "volnost" tak si tam dejte knihy, které jste opravdu četli!!! Ještě jednou to zdůrazňuji, nedávejte si tam knihy, které jste nečetli, protože oni to poznají u té maturity.

Pokud by Vás zajímalo, jaké knížky jsem měla ve své povinné četbě já, tak mi napište do komentářů a já na to možná udělám článek. Klidně Vám přihodím i rozbory. :)


Učte se pravidelně Vám už určitě někdo řekl. Ale sami jistě víte, že to moc nejde. Možná si říkáte, kdy je ten měsíc, kdy se mám již opravdu začít učit - říjen? prosinec? únor? duben? Neřeknu Vám přesný měsíc, kdy se máte začít učit, protože každý se učí jiným tempem. Možná si taky říkáte, proč se učit už v září, když maturuji až v květnu - do té doby to zase zapomenu! Moje zkušenost je taková - vše si rozvrhnout. Již od září/října je dobré si pomalu zpracovávat maturitní otázky (dále jen MO). To ještě neznamená přímo učit se, ale když je pak budete mít zpracované a vše vypsané na jednom místě, tak to bude pro vás mnohem lepší, až se budete opravdu učit. Nejspíš s vámi učitelé budou probírat nějaké MO - když tedy nějakou proberete, tak si ji hned doma zpracujte. Stanovte si cíle - například, že přes vánoční prázdniny vypracujete 10 MO. A opravdu se snažit tyto cíle dodržet. Jeden dobrý cíl je mít všechny MO do všech předmětů zpracované dřív než začne tzv.svatý týden.

Co se týče toho opravdového začátku učení, tak na to existuje jedno přísloví: Když začínají kvést kaštany, je nejvyšší čas začít se učit na maturitu! :D


Svatý týden, nebo svaťák nebo jak tomu říkáte vy, je období, kdy již nechodíte do školy, ale učíte se samostatně doma. Říká se tomu svatý týden, ale je to většinou víc než týden. (týden to býval kdysi, když maturovali vaši rodiče). Období svaťáku si každá škola určuje sama. Naše škola byla v tomhle velmi vstřícná a já měla celkem asi 3 týdny. Během těchto dnů je potřeba nejvíc zabrat, ale to určitě víte. :) Pokud můžete, tak se domluvte s jedním či dvěma kamarády a učte se společně. Ve více lidech se toho naučíte víc. Mluvím z vlastní zkušenosti - např. když jsem se učila sama, tak jsem za den stihla projet většinou 4 MO. Ale když jsem se učila s kamarádkami (ve třech), tak jsme jen za dopoledne projely 5 MO. Jestli se bojíte toho, že když se budete učit společně, tak se zakecáte a zapomenete na učení, tak to se bojíte zbytečně. Právě naopak - když už se Vám nebude chtít, tak kamarádi vás donutí pokračovat a jeden druhého podporujete. :)

To by bylo pro dnešek vše. Myslím, že jsem se zhruba zmínila tak o všem, co Vás čeká v maturitním ročníku. Dále plánuji články, které vám pomohou s přípravou na maturitu - teď mám na mysli třeba konkrétní knížky/internetové stránky do předmětů, rozbory děl, testy do matematiky, nebo i mé vlastní vypracované MO.

Mějte se krásně a hodně štěstí do nového školního roku!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iris Iris | E-mail | Web | 21. září 2015 v 18:38 | Reagovat

Já su už ze školy pár let, ale hned bych se tam vrátila :-)
Pěkný článek, určitě ho nějaký budoucí maturant zužitkuje ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama