JAK VELKÝ VLIV MÁ STRES NA AKNÉ?

6. června 2015 v 16:49 |  Ostatní
Přeji všem krásný den (dnes je opravdu krásný den, co se týče počasí :) )

Tento článek jsem plánovala už asi dva týdny. Mám totiž pocit, že musím sdělit světu svoji zkušenost. Stres má na akné velký vliv, o tom jsem 100% přesvědčená a klidně se pod to podepíšu vlastní krví. A jestli někdo tvrdí opak, tak mu to nevěřte. (I když, upřímně, dokud to nepotkalo mě samotnou, tak jsem tomu taky nepřikládala velkou váhu.)Akné, nejčastější onemocnění kůže, trápí celkem dost lidí. Myslím, že každý se s tím v menší či větší míře setkal. Pokud však patříte k těm šťastlivcům, které to nepotkalo, tak buďte jen rádi. Akné dokáže člověku hodně znepříjemnit život. A to hlavně proto, že jde vidět. Člověk si pak připadá ošklivý, má pocit, že je neatraktivní atd.

Nebýt ve stresu...

Ono to je těžké nebýt ve stresu, protože samotný fakt, že máte akné, je stresující. Takže je to takový začarovaný kruh. I když si řeknete, že nebudete ve stresu, tak vás ty pupínky stejně trápí a už to je náznak stresu. Celá psychika ovlivňuje tvorbu pupínků.

Proč stres způsobuje akné?

To je snad nejzákladnější otázka, co se týče stresu a akné. Proč to tak vlastně je? Když nejsme v psychické pohodě, tak naše tělo začne vyplavovat více stresových hormonů. Tak to prostě je, to je fakt. A to vše má za následek větší tvorbu mazu, což má zase za následek větší výskyt akné.

Kdy má stres opravdu vliv na akné?

Člověk je bohužel v takovém menším stresu pořád. Žijeme uspěchaný život, pořád nestíháme, pořád plánujeme a je jen málo času, kdy jsme opravdu v klidu. Ale dle mého názoru, tohle není ta pravá příčina zhoršení akné. Akné se zhoršuje, až když je člověk opravdu pod tlakem. Mohou to být situace, kdy Vás někdo doopravdy hodně vytočí, nebo zkrátka vůbec nestíháte, je toho na vás moc, jste unavení atd. Takových situací je lepší se vyvarovat, ale chápu, že to si člověk moc nevybere. Já jsem měla právě takové více stresující období asi poslední dva měsíce, kdy jsem se učila na maturitu (maturanti chápou :) ) A to zhoršení akné je to poslední, co jsem si přála. Nejenže jsem byla ve stresu z toho učení, ale když jsem zjistila, že zase vypadám jak zrůda, tak mi bylo často i k pláči. A to všechno se nakupí na sebe. Já jsem v tom stresu dělala jednu hodně špatnou věc - a to, že jsem si (někdy i nevědomky) rýpala do toho už tak špatného obličeje. Nejhorší věc, co můžete udělat!

Stres způsobuje dehydrataci

Pokud Vás najednou začne trápit suchá pokožka, možná, že za to taky může stres. S tím jsem měla také vlastní zkušenost. Moje pleť byla většinou mastná, jak je to běžné u problematické pleti. Ale poslední dva měsíce byla najednou suchá, svědila, hodně se mi loupala - prostě bylo to velmi nepříjemné. A hlavně jsem to nechápala. Nechápala jsem, jak to, že mám najednou suchou pleť, když jsem celý život měla mastnou? A pak mi to došlo, že za to může stres. Stres narušuje schopnost pokožky zadržovat vlhkost.

Co s tím dělat?

Říct Vám, že se se máte uklidnit a nebýt ve stresu je blbost, protože to prostě v danou chvíli nejde. Podle mého názoru, nejlepší věc, kterou v tuto chvíli můžete udělat, je nemyslet na to. Nemyslet na to, jak vypadá Vaše pleť, ale raději se zaměstnat něčím jiným. Třeba vyřešit problém, který souvisí se stresovou situací. V mém případě to bylo soustředit se maximálně na učení. A co se týče té suché pleti, tak na to je nejlepší hydratační krém. Samozřejmě pro mě to byl oříšek, protože jsem chtěla krém, který mé pleti dodá potřebnou hydrataci, ale zároveň mi neucpe póry. Koupila jsem si první lepší a můžu říct, že jsem se vcelku trefila. Používám krém od Ryoru (viz obrázek níže).


Léčit a nebo počkat až stres přejde?

To je zajímavá otázka, kterou jsem si sama několikrát pokládala. Říkala jsem si, jestli náhodou nemám zajít na kožní a poradit se co s tím dělat. Na druhé straně tady byl fakt, že jsem věděla, že ten stres pochází ze strachu z maturity a věděla jsem, že po maturitě se budu cítit úplně jinak. Jednoduše jsem doufala, že až po maturitě zmizí stres z učení, pleť se zase zlepší. Myslím, že trochu se to zlepšilo. Ale nejsem si úplně jistá, jestli to náhodou není jen můj pocit. Takže za mě určitě léčit! Zajít si na kožní a nechat si poradit. A když říkám poradit, tak opravdu do všech detailů. Nespokojit se jen s předepsáním receptů na různé mastičky, ale objasnit lékaři i svůj psychický stav. Lékař už bude vědět více, jak s tím pro příště bojovat. I já jsem se již objednala ke kožní, ale bohužel tam se vždy čeká měsíc než člověk dojde na řadu. Takže zatím se snažím léčit doma - hlavně na to nesahat.

Kdy dojde k viditelnému zlepšení?

To je velmi individuální, ale zázraky ze dne na den nečekejte. Většinou se léčba projeví do měsíce. Je to však dlouhý proces, který vyžaduje hodně trpělivosti. Celá léčba by měla až do úplného konce probíhat s lékařem. Ne, že to uděláte tak, jak kdysi já. Když už se mi akné hodně zlepšilo, tak jsem si řekla, že už jen doberu ty mastičky a ke kožní už chodit nebudu. A to byla chyba. Teď už jsem se ovšem poučila a stejnou chybu znova neudělám.

To by bylo dnes ode mě vše. Mějte se krásně a těším se u dalšího článku. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silvie Silvie | E-mail | 8. ledna 2018 v 20:38 | Reagovat

Děkuji za článek, vůbec jsem o tomto výrobku nevěděla. Já proti stresu používám doplňěk stravy od Viridian, tady tento:https://www.green-market.cz/balicek-stres-a-pretizeni/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama