CO DĚLAT, KDYŽ NEMÁTE CO DĚLAT

23. června 2015 v 13:47 |  Ostatní
Přeji krásný den všem!


Nevím, jestli to víte, ale já už mám měsíc prázdniny a po tom měsíci skoro nicdělání začínám mít pocit, že mrhám drahocenným volným časem. Samozřejmě, když se podívám zpět, co jsem za ten celý měsíc udělala, tak toho není málo. Ba naopak, pořád jsem někde jezdila. Ale přišlo mi, že polovina z toho byly ještě povinnosti. Prostě to nebylo takové to prázdninové. Docela často se mi teď stává, že nemám co dělat. Jsem doma, jsem unavená z toho stále deštivého počasí a přemýšlím, co mám dělat. Nejhorší na tom je ale to, že se mi nechce. I když chodím občas na brigádu, tak stejně mám stále dost volného času. A proto, že všichni moji sourozenci ještě chodí do školy, tak jsem většinou dopoledne sama doma. Takže co udělám, když nevím co mám dělat? → spím. Spím klidně až do 11 hodin a pak už je stejně čas na přípravu oběda. Ale teď o víkendu jsem si řekla Dost - tohle už nesmím dělat. Musím s tím něco dělat. A tím, že píšu tento článek na blog jsem se posunula kousek dopředu. Je to proto, že já si potřebuji vše zorganizovat, udělat si plán. A to mám teď v úmyslu. Vy to můžete brát jako takovou inspiraci, co dělat, když nevíte co dělat.


Jak začít

Nejprve si musíte pevně říct, že prostě něco dělat budete. A teď mám na mysli něco užitečného, ne spaní (nebo hraní na počítači). Začátky jsou vždycky nejhorší, s tím mám velké zkušenosti. Jako první si dávám předsevzetí, že ráno nevstanu později než v 8.30. Dle mého názoru je tohle dobrý začátek. Protože čím dřív vstanete, tím víc toho stihnete během dne a budete z toho mít větší uspokojení a radost.

Vliv počasí

Bohužel (nebo bohudík?) má počasí velký vliv na celý náš život. Ovlivňuje co budeme dělat. Je jasné, že když bude krásně svítit slunce a bude teplo, tak nás to bude lákat jít ven, vyrazit třeba ne kolo nebo na koupaliště s kamarády. A nejen to. Slunečné počasí je prostě výhodnější, o tom není pochyb. Navíc ovlivňuje naši náladu. Když prší, tak nejen, že není moc možností, co dělat (protože ven se nám nebude samozřejmě chtít), ale navíc jsme unavení, nic nás nebaví atd. A to jsou právě ty nejhorší chvíle, které je nejtěžší překonat. A proto bych se ráda zaměřila hlavně na ty dny, kdy kvůli počasí máme omezené možnosti.

Dělej něco, na co jsi nikdy během školy neměl(a) čas!

Je tady něco, co jsi vždy chtěl(a) vyzkoušet, ale nikdy jsi neměl(a) dostatek času se tomu věnovat? Tak tohle je ta chvíle, kdy s tím začít. Dám Vám příklad z mého života. Jsem velmi kreativní člověk a vždy mě lákalo vyzkoušet tvořit nejrůznější věci - náramky z bavlnek, háčkování, malování olejovými barvami. Jenže samozřejmě, že během školy na to nebyl čas. A proto s tím začínám teď, protože kdy jindy? Důležité je se přinutit začít, pak už to jde samo (už mám namalovaný krásný obrázek, který si později vystavím na zeď).

Co všechno se dá doma dělat

Rozhodla jsem se přidat pár bodů, pár tipů, co všechno se dá dělat. Samozřejmě, že každého baví něco jiného a ne vše Vám musí vyhovovat. Ale třeba zde najdete něco, co Vás zaujme. Jsou to aktivity, které bych já ráda vyzkoušela, které lákají mě.

1. Vyzdob si nástěnku
Pokud máš v pokoji nástěnku, tak není nic kreativnějšího, než si ji vyzdobit podle sebe. Přidat fotky s kamarády, s rodinou, ze školy, z různých výletů. Dále si tam můžeš dát různé dekorace, placky. Taky si tam můžeš připnout seznam věcí, které chceš udělat. Můžeš si tam založit nějakou sbírku - například náramky z festivalů, které ti vždy připomenou ty krásné časy. Fantazii se meze nekladou.

2. Vytvoř si fotoalbum
Úžasná věc, jak zdokumentovat cokoliv, co se ti kdy v životě líbilo. Dovolenou, školní výlet nebo cokoli jiného. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že tato činnost zabere spoustu času. Firma FOTOLAB nabízí zdarma program ke stažení, kde si můžeš vytvořit své vlastní fotoalbum a posléze si ho nechat vytisknout. Úžasné na tom je, že zde máš naprosto volnou ruku! Zase je to velmi kreativní činnost.

3. Udělej si pořádek ve školních věcech a v oblečení
Teď trochu méně kreativní činnost, ale velmi užitečná (vlastní zkušenost). Začátek prázdnin je navíc pro tohle jako dělaný. Vyhoď vše nepotřebné - sešity, papíry, písemky - a vše si ukliď a srovnej. Na začátku dalšího roku budeš moc ráda, žes to udělala. To stejné platí pro oblečení. Nevím jak to máte vy, ale moje skříň čas od času potřebuje vše uložit znova, protože už je tam hrozný nepořádek. Navíc to většinou spojím s tím, že některé nenošené kousky vyhodím. O prázdninách si navíc většinou kupuji dost nového oblečení, tak aspoň uvolním místo.

4. Začni cvičit
Skvělá věc na takové ty uspávací deštivé dny. Cvičení tě probudí. Nemusíš chodit do žádného fitka, stačí si vybrat nějaké z mnoha a mnoha videí na Youtube. Já osobně můžu doporučit cvičící videa s Jillian Michaels. Přednostně pak 30 Day Shred. Jsou to 30 minutová videa, během kterých si protáhnete celé tělo. A když v tom vytrváte a opravdu budete cvičit každý den až do 30. dne, tak Vám garantuji, že uvidíte výsledek. Již jednou jsem tohle absolvovala a nemůžu si stěžovat. Na konci jsem byla v mnohem lepší kondici, cítila jsem se lépe a i na vzhledu to šlo vidět.

5. Nauč se hrát na nějaký hudební nástroj
Jestli jste chtěli umět hrát na klavír, kytaru, flétnu, housle či cokoli jiného, ale nikdy jste k tomu neměli příležitost, tak začněte hned. Vůbec nemusíte chodit do umělecké školy, abyste se něco naučili. Například na kytaru se naučíte raz dva. Já považuji hraní na kytaru jako jedno z nejlehčích. Samozřejmě tady k tomu potřebujete i požadovaný hudební nástroj. A naprosto chápu, že se Vám nechce investovat velké tisíce do toho. Však si taky nemusíte kupovat nové nástroje. Můžete využít tzv. second hand. Náš klavír, který máme doma jsme kupovali taky již použitý, ale hraje výborně. Stačí naladit. Nebo se poptejte známých, jestli nemají něco na zapůjčení. Já mám například půjčenou kytaru od tety. Je to stále její kytara, ale mám ji u sebe doma já, zapůjčenou na dobu neurčitou. A učím se. :)

6. Zdokonalte se v angličtině (nebo v jiném cizím jazyce)
Ano, chápu, že se nechcete učit, ale tohle bych nepovažovala úplně tak za učení. Jazyky se Vám totiž budou vždy hodit, především pak angličtina. Způsobů, jak se zdokonalit je spousta. Určitě zapomeňte na typickou výuku ve škole. Spíš se zaměřujte na angličtinu, která se používá v běžném životě. Zkuste si říct anglicky věty, které normálně říkáte každý den v češtině. Pokud zjistíte, že nevíte nějaké slovo, tak si ho vyhledejte. Dále se dívejte na seriály s titulky, stejně jako filmy. Najděte si nějakého penfriend. Na internetu je spousta stránek, kde si můžete takového kamaráda na dopisování najít. Můžu doporučit třeba InterPals.

7. Čtěte
Čím víc toho načtete, tím budete chytřejší. Cokoliv co budete číst, vás vždy obohatí. Vyberte si knihu, která vás žánrově zajímá a čtěte. Přečtěte si to, co jste vždycky chtěli, ale nebyl na to čas. Nebo si načtěte dopředu povinnou četbu - vyplatí se Vám to. Dále můžete číst v angličtině, což se pojí i s předchozím bodem. Začít číst knihu v angličtině je obtížnější, ale je to výzva. Když se prokousáte přes polovinu knihy, tak uvidíte rozdíl. Hned se Vám to bude číst lépe a hlavně - budete z toho mít dobrý pocit. Pocit, že jste zvládli přečíst knihu v angličtině a že jste jí rozuměli. To nevadí, že nerozumíte vše slovům. Možná zpočátku si je budete všechny překládat, ale stejně později zjistíte, že to jen zdržuje od čtení - opět říkám vše z vlastní zkušenosti.

8. Nauč se vařit nové jídlo
I když já nejsem nadšenec pro vaření, tak musím uznat, že jítst furt dokola ty samé jídla je nuda. Takže pokud nemáte co dělat, tak šup na internet a hledejte zajímavé recepty. Určitě existuje spousta blogů s tímto tématem a taky spousta videí na Youtube. Záleží jen na Vás, zda chcete něco sladkého, nebo naopak velmi pikantního, či nějaký salát. Sama se hodlám do něčeho takového pustit už zítra. (a překvapíte tím celou rodinu, když přijdete s něčím novým)

9. Zkrášlujte se
Když máte fúru času, tak není nic lepšího než si dopřát dlouhou horkou koupel, nebo masku na vlasy či pleť, výživnou lázeň na ruce, udělat si krásné nehty. Čas od času tohle potřebuje každá holka. Navíc to můžete zpestřit tím, že si vyrobíte nějakou masku doma, z domácích ingrediencí a bylinek. Ujišťuji Vás, že takového výrobky jsou stejně dobré jako např. masky z drogerie. Neuškodí Vám to, ba naopak. Spousta receptů na domácí kosmetické masky obsahuje med nebo olivový olej, což jsou ingredience, které máte určitě doma.

10. Hrajte stolní hry
Máte sourozence? Nebo jiné příbuzné doma? Zkuste s nimi trávit více času. Stolní hry jsou skvělá věc, která zabaví všechny. Co se týče mých preferencí, tak poslední dobou mám ráda různé druhy karet. U toho se člověk většinou tak nasměje. A navíc taková hra netrvá dlouho, což se o některých stolních hrách říct nedá. Moje tipy na karty jsou UNO a LIGRETTO.

A to by bylo ode mě pro dnešek vše. Doufám, že jsem Vás neunudila k smrti a že jste si z toho něco odnesli. Určitě mi dejte vědět, co se Vám z mých bodů zamlouvá nejvíc a co děláte Vy, když nemáte co dělat. Nebo vy takové chvíle nemáte? :D
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jursky-svet jursky-svet | Web | 23. června 2015 v 14:03 | Reagovat

Trefní název! Ten mně fakt upoutal. "CO DĚLAT, KDYŽ NEMÁTE CO DĚLAT" - chytrý! A myslím si že mně osobně by se něco takového hodilo. Ale já nemám rád dlouhé články tak sem si přečetl jenom ty nadpisy. Jsem rád že si to tak skvěle pomocí těch nadpisů sestručnila. A hlavně děkuju za ty rady. Myslím si že až se zase budu nudit - počkat od teď tomu tak už neříkám, teď tomu říkám když nemám co dělat, tak - že se budu těmito rady rád inspirovat. Fakt pěkný nápad na článek!

2 Hannah Hannah | E-mail | Web | 2. července 2015 v 8:19 | Reagovat

Tak to je dobrý článek!!! Určitě se mi bude hodit, až jednou nebudu mít co dělat :-) Opravdu se ti článek povedl :-)

3 Donut Donut | 18. července 2015 v 21:59 | Reagovat

Toť skvěle psáno. Nechť Donut začně něco dělat se svými špeky! Čtyřka moje šťastné číslo jest! To je osud O_O

4 Lucy0077 Lucy0077 | Web | 27. července 2015 v 14:50 | Reagovat

chválím článek a mám to uplně stejně a cvičím a snažím se něco tvořit nebo si číst .  Před dvěma dny jsem si uklidila ve skříni a mám z toho velice dobrý pocit .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama