MUSIC FOR STUDY

5. února 2015 v 18:17 |  Music
Přeji krásný den!

Taky jste rádi, že už je za Vámi to těžké školní období před uzavřením známek? Já jsem kvůli tomu nikdy neměla ráda leden a nikdy jsem si pořádně neužila té zimy (i když letos toho moc nebylo, co si budeme povídat). Leden je pro mě ve znamení učení. Je tomu tak každý rok, ale letos to bylo ještě více intenzivní. Ve škole mi přibyly maturitní otázky, které se musím učit spolu s probíranou látkou. A já jsem měla ještě talentové zkoušky na konzervatoř (na kterou jsem se bohužel nedostala - ale to nevadí, alespoň to byla dobrá zkušenost, klavír mi jako koníček zůstane navždy a navíc konzervatoř můžu zkusit za pár let znovu, v tom je ta výhoda). Takže byl to teda pořádný zápřah. Jo a abych nezapomněla, tak na konci ledna jsme slavili se sborem, ve kterém zpívám 20 let od založení. Takže se musel připravit obrovský koncert s plesem. Pro mě to znamenalo i 5 hodinové zkoušky. (Ale stálo to za to) Ale všechno to je teď už za mnou. Neříkám, že teď budu mít klid, to ne. Teď teprve přijde to pravé učení na maturitu a podávání přihlášek na VŠ. Ale jsem si jistá, že to nějak zvládnu.

Ale vraťme se k tomu učení. Učení není moc příjemná činnost, s tím se mnou bude většina souhlasit. Proto bych Vám chtěla dnes předat jeden tip, který mi při učení pomáhá.Učení můžeme rozdělit do několika druhů. Někdy si vypisujete informace ze sešitu, někdy něco hledáte na internetu, dále se můžeme učit stylem, že si látku čteme nahlas atd...je toho spousta. Můj tip se hodí, když si něco vypisujete. Nebo když děláte nějaký referát/seminárku. Prostě když se nemusíte tolik soustředit na to, aby vám to naskákalo do hlavy.

Mám na myslí pouštět si k učení hudbu. Že se tak nic nenaučíte? Že se u toho nedokážete soustředit? No jo, musíte si totiž vybrat ovšem tu správnou hudbu. Když si budete pouštět nahlas rap, tak to vám moc nepomůže. Hudba pro učení musí být jemná, uklidňující, spíše tichá (jen tak v pozadí). Nejlépe s použitím jen jednoho či svou hudeních nástrojů. A BEZ ZPĚVU. To je důležité. Jinak vás to může svádět k tomu, abyste poslouchali text, případně si ho i zpívali. Vhodným nástrojem je proto klavír. A to neříkám jenom proto, že klavír mám ráda.

Mám své oblíbené YouTube kanály, kde si takovou hudbu pouštím. K mým oblíbeným patří StudyMusicProject. Na tomto kanále najdete hudbu určenou právě pro učení, práci, koncentraci a odpočinek. Videa jsou dlouhá i 1-2 hodiny, takže stačí pustit a pak se už nemusíte starat. Hraje tam především piano, ale občas se tam vyskytne i jiný nástroj nebo jiné zvuky (např. déšť, šumění moře, ptačí zpěv)

kliknutím na obrázek se dotanete na kanál YouTube - StudyMusic Project

Osobně to mám vyzkoušené a musím říct, že je to úžasná věc. Na učení se dokážu soustředit mnohem déle. Často se také řídím délkou videa. Když má např. 45 minut, tak až video skončí, tak si udělám přestávku. Samozřejmě, že všem to nemusí vyhovovat. Ale já si myslím, že tohle je jen o zvyku. Já si na to zvykla tolik, že když si nic nepustím, tak se mi zdá, že mi něco chybí a nejde mi to.

Tohle se ovšem nevztahuje na učení, kdy už mám všechno vypsané a mým úkolem je dostat to do hlavy. U toho si nic nepouštím, k tomu potřebuji klid, protože se většinou učím nahlas. :)

Líbí se Vám tato pomůcka při učení? Vyzkoušeli jste to? Nebo máte jiné osvědčené metody? Všechny nápady ráda uvítám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Beatricia Beatricia | Web | 5. února 2015 v 20:45 | Reagovat

Skvělý a hodnotný článek. Také miluji hudbu a hned po probuzení stisknu nějaký knoflík, abych celý den byla obklopena hudbou. Nejvíc mě uklidní a rozradostní forte hard and heavy core metal, při němž normální posluchač dostává osypky. Hudbu mám také jako kulisu při duševní práci. A nemusí být pianko.
Moc ráda jsem tě poznala. ☼☼☼

2 Marcelka Celestine Marcelka Celestine | Web | 5. února 2015 v 20:53 | Reagovat

Tu hudbu při učení taky schvaluji, ale opravdu jen tichou jakoby z dálky :)

3 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 6. února 2015 v 21:20 | Reagovat

[1]: Takový heavy core metal slyším občas na párty. Věřím, že to člověka probudí, nabije energií a tak. Ale já jsem taková jemná duše, která přece jen preferuje něco jemnějšího. :D

[2]: Ano, souhlasím. Protože jakmile je hudba hlasitá tolik, že ji člověk vnímá více než to učení, tak to není správně. :-)

4 Hannah Hannah | E-mail | Web | 19. února 2015 v 16:34 | Reagovat

Musím říci, že zkušenosti s "tou pravou hudbou" k učení nemám, ale je pravda, že takový rap dobrý není, proto já si hudbu při učení nepouštím :-) :-)ale zase na druhou stranu jak píšeš zvuky moře či větru jsou dobré při relaxaci :-)

5 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 19. února 2015 v 20:34 | Reagovat

[4]: Existují i videa pro koncentraci a soustředění, kde bych to ani nenazvala hudbou, jsou to jenom neustále plynoucí tóny. Ono se to těžko popisuje, ale když si dáš do Youtube "music for study" tak na něco takového určitě narazíš. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama