THE ABBA STORY

10. května 2014 v 19:34 |  Music
Ahoj, ahoj!

Znáte skupinu ABBA? Myslím, že ano. Patřila (a troufám si trvdit, že stále patří) k nejslavnějším a nejznámějším skupinám. Například moje maminka tuto skupinu naprosto zbožňuje, má od nich 4 CD. Jelikož ABBU často poslouchá,tak i já znám dost písniček této skupiny. A líbí se mi. Jejich písně jsou prostě hitovky, které jsou populární i dnes. Vsadím se, že některé písničky jste určitě slyšeli (Mamma Mia, Money Money Money atd...) Přitom o skupině jako takové se toho ví málo. Třeba proč už nevystupují? Proč skončili svou kariéru, když byli tak slavní? Dovolila jsem si sepsat "pár" řádků, do kterých bych chtěla shrnou jejich život, tvorbu, kariéru. Třeba Vás to zaujme.


Začátky
ABBA byla švédská skupina. Název skupiny vznikl spojením počátečních písmen křestních jmen členů: A*gnetha, B*jörn,B*enny a A*nni-Frid. Poprvé spolu všichni vystoupili 1. listopadu 1970 v kavárně v Göteborgu. Bylo to takové improvizování. Poté vystupovali ještě v několika klubech, ale velké úspěchy jim to nepřineslo. Pro dalších pár let toho tedy nechali.

Zase spolu + první singl
Roku 1972 se znovu rozhodli vytvořit čtveřici a nahráli píseň People need love. Jedná se oficiálně o první nahrávku a singl skupiny ABBA. Zde již sklidili větší úspěch a tak se rozohodli přihlásit se do soutěže Eurovision Song Contest. Nejprve roku 1973 se songem Ring Ring (to se jim nepodařilo vyhrát ani konkurz ve Švédsku) a podruhé o rok později se songem Waterloo.

Vítězové
S písničkou Waterloo sklidili tenrokrát jak ve Švédsku, tak ve Velké Británii obrovský úspěch. Není tedy divu, že ABBA se stala vítězem ročníku 1974 soutěže Eurovision Song Contest. Zapůsobili na diváky i porotu tím, že v textu připodobnili Napoleonovu kapitulaci k dívčí romantické ,,kapitulaci'' svému milenci a navíc přesvědčili dirigenta orchestru, aby si vzal typický Napoleonův klobouk.ABBA se také proslavila jejich bláznivými kostýmy.

Na vrcholu
Písnička se stala okamžitě Top ve Velké Británii a tím se odstartovala úspěšná kariéry ABBY. Vydávali hit za hitem. Například S.O.S., Mamma Mia, Fernando, Dancing Queen, Super Trouper, The Winner Takes It All, One Of Us. Skupina si také zahrála ve filmu Abba - The Movie. → prostě nejúspěšnější skupina 70. let.

Rozvody
Skupina krom toho, že byla skupinou, tvořila také páry - Agnetha a Björn, Frida a Benny. Bohužel to ani jednomu páru neklapalo moc dlouho. Sice i po rozvodu jednoho páru dosahovali velkých úspěchů, ale po rozvodu druhého páru to s nimi šlo z kopce. Jejich vztahy byly velmi napjaté, což je podle mě jeden z důvodů, proč skončili.

Benny a Frida
Björn a Agnetha

Rozpad skupiny
ABBA naposledy vystoupila 11. prosince 1982 v jednom TV pořadu. Jejich poslední singl Under Attack vyšel na počátku roku 1983. Je tady několik verzí, proč skončili:
ABBA skončila, protože nám došla energie i chuť ke společné práci. (Tuto verzi prohlašují sami členové skupiny.)
Ve skupině začaly rozpory kvůli výplaty. Spory mezi všemi členy a jejich manažerem.
Mezi jejich vztahy bylo napětí a bývalé rodinné rozpory. (K tomu se přikláním já)
ABBA si dala "dočasnou přestávku", která se protáhla až do dnešních dnů.

Po rozpadu - současnost
Zájem o skupinu klesl, ale ne na dlouho. V létě 2008 měl premiéru muzikál Mamma Mia!, který obsahuje nejětší hity této skupiny. (Doporučuji podívat se, je to vážně dobré.) Kromě toho je tady spousta nových kopií jejich muziky, což dokazuje, že jejich popularita hudby přežívá dodnes. Například ABBA Gold, ABBA Medlay, ABBA Stars...kombinací jejich tvorby je hodně. Co se týče členů, tak po rozpadu se obě holky začaly věnovat vlastním sólovým dráhám. Kluci naopak zůstali přátelé a tvořili spolu muzikály.


Toť vše k jejich životu a tvorbě. To, že se rozpadli se sice škoda, ale s tím už nic neuděláme. Lepší je radovat se z jejich hudby, která bude populární stále. Možná jste zaregistrovali, že u každého názvu písničky je odkaz na YouTube, kde si je můžete poslechnout. Kromě zmiňovaných, bych ráda představila ještě jednu píseň, která patří mezi mé oblíbené.

ABBA - I Have A Dream


Pokud jste se dočetli až sem, tak Vám tímto moc děkuji, protože věřím, že příliš dlouhé články nejsou moc čtivé. Určitě by mě zajímalo, jak to máte vy se skupinou ABBA. Znáte ji? Posloucháte? Vaše oblíbené písničky? Nebo jen Váš názor na tuto skupinu? :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama